Ανακοινώσεις Σχολικών Συμβούλων
Κυριακή Ιούνιος 25, 2017

Ημερίδα και αθλητικές δράσεις στην Λήμνο για τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής

Επιμορφωτική Ημερίδα διοργάνωσε το Σάββατο 10 Ιουνίου, ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Ν. Λέσβου για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ11 της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λήμνου & Αγ. Ευστρατίου. Τα θέματά της ήτανε: α) «εκμάθηση των αγωνισμάτων του Στίβου σε παιγνιώδη μορφή με την συνεκπαίδευση μαθητών με κινητικές ιδιαιτερότητες» και β) «από την σχολική αυλή στην παραλία - το BeachVolley στη δια βίου άσκηση»

Δελτίο τύπου

Δελτίο Τύπου για το πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος - "Κι αν ήσουν εσύ;"

Tο Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.) στο πλαίσιο του προγράμματός τους "Κι αν ήσουν εσύ; - ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος” διοργάνωσαν  επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο υποστήριξης εκπαιδευτικών που υλοποιούν ή που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν ανάλογα προγράμματα.

Δελτίο Τύπου για το πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων  με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος - "Κι αν ήσουν εσύ;"

Επιμορφωτικό υλικό από το Σχολικό Σύμβουλο ΠΕ03 κ. Ράλλη

Υλικό για τις επιμορφωτικές συναντήσεις στις 22 και 23/2/2017 του Σχολικού Συμβούλου ΠΕ03 κ. Ράλλη.

Επιμορφωτική Διημερίδα στη Λήμνο για εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής (20-12-2016)

Επιμορφωτική διημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16 & Σάββατο 17 Δεκεμβρίου στο κλειστό Γυμναστήριο Μύρινας (δίπλα στο 1ο Δημοτικό Σχολείο) για τους Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της νήσου Λέσβου και Αγ. Ευστρατίου

Εισηγητές της επιμορφωτικής διημερίδας ήτανε ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Ν. Λέσβου Γιάννης Τσιόπας και ο εκπαιδευτικός ΠΕ11 του 2ου Δ.Σ. Μύρινας Νίκος Καρύδης, με την παρακάτω θεματολογία: α) «Η Αντισφαίριση (Tennis) στην Πρωτοβάθμια & Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»,  β) «παρουσίαση των Παραολυμπιακών Αθλημάτων: Μπότσια & καθιστική Πετοσφαίριση» γ) «διδασκαλία και πρακτική εξάσκηση αγωνισμάτων σε ΑμεΑ».