Ανακοινώσεις Σχολικών Συμβούλων
Τετάρτη Δεκέμβριος 13, 2017

Εκπαιδευτική Δράση: ΄Το τένις πήγε σχολείο΄

Σε προγραμματισμένες επισκέψεις και εφαρμογή της δράσης ‘το τένις στο σχολείο’, ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσ. Αγωγής Ν. Λέσβου με τη συνεργασία του Ομίλου Αντισφαίρισης Μυτιλήνης, συνεχίζει με δειγματικές διδασκαλίες την παρουσίαση του αθλήματος σε σχολεία του νησιού. Με την καθολική συμμετοχή μαθητών, -τριών όλων των βαθμίδων δίνεται η δυνατότητα της γνωριμίας με το συναρπαστικό άθλημα της αντισφαίρισης, αλλάζοντας μπαλιές στο φιλέ και αναδεικνύοντας την ανταπόκριση των μαθητών στις απαιτητικές τεχνικές δεξιότητες του παιχνιδιού. Πολυπόθητη επιδίωξη είναι να μυηθούν και να υιοθετήσουν τα παιδιά αθλητικές δραστηριότητες που θα τους οδηγήσουν στην δια βίου άσκηση και ..΄γιατί όχι και το Τένις,΄ που θεωρείται το κατ΄εξοχήν προσιτό άθλημα για όλες τις ηλικίες.

Ημερίδα και αθλητικές δράσεις στην Λήμνο για τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής

Επιμορφωτική Ημερίδα διοργάνωσε το Σάββατο 10 Ιουνίου, ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Ν. Λέσβου για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ11 της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λήμνου & Αγ. Ευστρατίου. Τα θέματά της ήτανε: α) «εκμάθηση των αγωνισμάτων του Στίβου σε παιγνιώδη μορφή με την συνεκπαίδευση μαθητών με κινητικές ιδιαιτερότητες» και β) «από την σχολική αυλή στην παραλία - το BeachVolley στη δια βίου άσκηση»

Δελτίο τύπου

Δελτίο Τύπου για το πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος - "Κι αν ήσουν εσύ;"

Tο Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.) στο πλαίσιο του προγράμματός τους "Κι αν ήσουν εσύ; - ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος? διοργάνωσαν  επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο υποστήριξης εκπαιδευτικών που υλοποιούν ή που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν ανάλογα προγράμματα.

Δελτίο Τύπου για το πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων  με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος - "Κι αν ήσουν εσύ;"

Επιμορφωτικό υλικό από το Σχολικό Σύμβουλο ΠΕ03 κ. Ράλλη

Υλικό για τις επιμορφωτικές συναντήσεις στις 22 και 23/2/2017 του Σχολικού Συμβούλου ΠΕ03 κ. Ράλλη.

Επιμορφωτική Διημερίδα στη Λήμνο για εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής (20-12-2016)

Επιμορφωτική διημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16 & Σάββατο 17 Δεκεμβρίου στο κλειστό Γυμναστήριο Μύρινας (δίπλα στο 1ο Δημοτικό Σχολείο) για τους Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της νήσου Λέσβου και Αγ. Ευστρατίου

Εισηγητές της επιμορφωτικής διημερίδας ήτανε ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Ν. Λέσβου Γιάννης Τσιόπας και ο εκπαιδευτικός ΠΕ11 του 2ου Δ.Σ. Μύρινας Νίκος Καρύδης, με την παρακάτω θεματολογία: α) «Η Αντισφαίριση (Tennis) στην Πρωτοβάθμια & Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»,  β) «παρουσίαση των Παραολυμπιακών Αθλημάτων: Μπότσια & καθιστική Πετοσφαίριση» γ) «διδασκαλία και πρακτική εξάσκηση αγωνισμάτων σε ΑμεΑ».