Διοργάνωση Ετήσιου Διαγωνισμού Μαθητικού Εντύπου
Παρασκευή Απρίλιος 19, 2024

Διοργάνωση Ετήσιου Διαγωνισμού Μαθητικού Εντύπου Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου (27-2-2015)

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου διοργανώνει  τον «3ο Ετήσιο Διαγωνισμό Μαθητικού Εντύπου». Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν με ένα ή /και περισσότερα έντυπα, συμπεριλαμβανομένων και αυτών σε ηλεκτρονική μορφή, που εκδόθηκαν από τις αρχές του σχολικού έτους 2014-15 και μέχρι το μήνα Μάιο τρέχοντος έτους, όλες οι σχολικές μονάδες Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου. Τα έντυπα θα πρέπει να είναι μαθητικές εφημερίδες και περιοδικά, και όχι έντυπα που εκδόθηκαν για την δημοσιοποίηση και προβολή προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων ή άλλων καινοτόμων προγραμμάτων. Σκοπός τους διαγωνισμού είναι η ανάδειξη και επιβράβευση των πραγματικά πολύ αξιόλογων μαθητικών εντύπων που παράγονται από τους μαθητές πολλών σχολικών μονάδων της Περιφέρειάς μας, με τη συνδρομή και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών μας.

Για την αξιολόγηση των μαθητικών εντύπων πρόκειται να συγκροτηθεί πενταμελής κριτική επιτροπή η οποία θα  αποτελείται από εκπροσώπους του τοπικού τύπου, σχολικούς συμβούλους και εκπαιδευτικούς. Κριτήρια για τη βράβευση των μαθητικών εντύπων θα αποτελέσουν η πρωτοτυπία, η δημιουργικότητα, η ποικιλία της ύλης, η τήρηση των κανόνων αισθητικής, η ενασχόληση με καίρια κοινωνικά και περιβαλλοντικά ζητήματα, η καλή χρήση της γλώσσας κ.ά. Όλες οι συμμετοχές θα λάβουν τιμητικό έπαινο και επιπροσθέτως  για εκείνες που θα διακριθούν ως πρώτες σε κάθε κατηγορία θα θεσμοθετηθούν επιπλέον έπαθλα.

Καλούμε όλες τις σχολικές μονάδες που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό  να αποστείλουν τα  έντυπά τους μέχρι την 20η Μαΐου 2015 στην Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου, οδός  Ε. Βενιζέλου 26, Μυτιλήνη 81100, με την ένδειξη: Για τον «3ο Ετήσιο Διαγωνισμό Μαθητικού Εντύπου Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου».