Προγράμματα & Δράσεις
Πέμπτη Αύγουστος 22, 2019

Έκθεση – εκδήλωση “Δημιουργία και Τεχνολογία στα ΕΠΑ.Λ.”

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η έκθεση – εκδήλωση με τίτλο “Δημιουργία και Τεχνολογία στα ΕΠΑ.Λ.”, που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου, στις 26 και 27 Απριλίου 2018, στο ισόγειο του Επιμελητηρίου Λέσβου. Παρουσιάστηκαν ασκήσεις που πραγματοποιήθηκαν στα εργαστηριακά μαθήματα όλων των ΕΠΑ.Λ. της νήσου Λέσβου και ταυτόχρονα έγινε ενημέρωση των μαθητών των γυμνασίων καθώς και όλων όσων παραβρέθηκαν για τη νέα δομή των ΕΠΑΛ όπου εξασφαλίζεται στους μαθητές η παροχή αφενός στέρεων γενικών γνώσεων, αφετέρου εξειδικευμένων τεχνολογικών και επαγγελματικών γνώσεων και δεξιοτήτων, αποφεύγοντας την πρόωρη ειδίκευση καθώς και για το Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου καλεί για υποβολή αιτήσεων στο Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης της Α’ Φάσης του Μεταλυκειακού έτους-Τάξης Μαθητείας και των Πιλοτικών Τάξεων Μαθητείας τους παρακάτω:

Δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης»

Το 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης  συμμετείχε και εφέτος - με υπεύθυνους καθηγητές την κ. Λεοπούλου. (Μαθηματικό) και τον κ. Γιαννίκο (Φυσικό) - στη δράση των ΕΚΦΕ Σερρών, Κατερίνης, Σπάρτης, Μυτιλήνης και 1ου Ηρακλείου που έγινε σε συνεργασία με το Iνστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ).Την όλη δράση παρακολούθησε και ο Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής κ.Τσιόπας Ιωάν.

Δελτίο Τύπου για την πραγματοποίηση του πειράματος του Ερατοσθένη από μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου του 5ου ΓΕΛ Μυτιλήνης

Απόφαση λειτουργίας τμημάτων στο Μεταλυκειακό έτος - Τάξη Μαθητείας (Α Φάση) στην Π.Δ.Ε. Βορείου Αιγαίου

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου αποφασίζει τη λειτουργία των τμημάτων ειδικότητας «Μεταλυκειακού έτους - τάξης μαθητείας» στα ΕΠΑ.Λ. του Πίνακα 1 της περιφέρειας Βορείου Αιγαίου καθώς α) υπηρετούν στις σχολικές αυτές μονάδες εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων που διδάσκουν τα εργαστηριακά μαθήματα της ειδικότητας σε Α', Β' ή Γ' ανάθεση, β) υπάρχει η απαιτούμενη εργαστηριακή υποδομή, γ) έχουν εξασφαλιστεί θέσεις μαθητείας και δ) έχει υποβληθεί ο απαιτούμενος αριθμός αιτήσεων υποψηφίων καταρτιζομένων με βάση την κατηγορία μοριοδότησης των ΕΠΑ.Λ.