Δελτία Τύπου
Παρασκευή Απρίλιος 26, 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΕΚΠΕ (18-12-2014)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Περιφερειακή Διευθύντρια Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου κ.Μαρία Παπαδανιήλ, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της, συμμετείχε στην προγραμματική συνάντηση εργασίας της Σ.Ε.Κ.Π.Ε.Βορείου Αιγαίου 2014-2015, η οποία πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κ.Π.Ε. Ομηρούποληςστην περιοχή της Κλειδούς(Βροντάδος Χίου), την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014, 10:00 π.μ.-14:30 μ.μ. Η εν λόγω συνάντηση διοργανώθηκε, φιλοξενήθηκε και συντονίστηκε από το ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου, στο πλαίσιο των υποχρεώσεών του που απορρέουν από το Τεχνικό Δελτίο Έργου του, των δράσεων ενηλίκων της Δια Βίου Μάθησης και των συντονιστικών αρμοδιοτήτων του (σύμφωνα με το υπ? αριθμ. 132905/Γ7  22-08-2014έγγραφο της Δ/ΝΣΗΣ Σ.Ε.Π.Ε.Δ. του Υ.ΠΑΙ.Θ.).

Αντικείμενο της συνάντησης  υπήρξε η επεξεργασία τεκμηριωμένων προτάσεων αναφορικά με:

α.  τον ετήσιο προγραμματισμό του έργου των οικείων ΚΠΕ (συγκεκριμένα, επιμορφώσεις, εκπαιδευτικές επισκέψεις, εκπαιδευτικό υλικό, δίκτυα, δημοσιοποίηση, συνεργασίες με φορείς κλπ.)

β. τις προτεραιότητες ως προς την επιλογή θεματικών των εκπαιδευτικών προγραμμάτων/σεμιναρίων/επιμορφωτικών δράσεων/δικτύων/εκπαιδευτικού υλικού/δράσεων Δια Βίου Μάθησης, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας και των εκπαιδευτικών μονάδων στην κατεύθυνση της εκπαίδευσης για την αειφορία, σύμφωνα με τα οριζόμενα από την εθνική πολιτική και τα σχετικά εγκεκριμένα ΤΔ έργων ΕΣΠΑ των ΚΠΕ

γ. την ορθολογική ποσοτική και ποιοτική κατανομή των παραπάνω δράσεων ανά ΚΠΕ.

Η Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου απηύθυνε χαιρετισμό κατά την έναρξη της συνάντησης, ενώ ταυτόχρονα άδραξε την ευκαιρία προκειμένου να καταθέσει εμπειρίες και προτάσεις για τα υπό συζήτηση θέματα, καθώς και να συγχαρεί θερμά τους βασικούς εισηγητές της Σ.Ε.Κ.Π.Ε.:

o   Σπυράκη Σταύρο, Πρόεδρος Σ.Ε.Κ.Π.Ε.  Β. Αιγαίου  και Υπεύθυνος Κ.Π.Ε. Ομηρούπολης Χίου.

o   Καλδέλλη Ηλέκτρα, Υπεύθυνη Κ.Π.Ε. Ευεργέτουλα Λέσβου.

o   Βροχαρίδου Ανατολή, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Χίου

o   Τσιροπινά Στέλλα, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Χίου

o   Χατζηγεωργίου Τριάδα, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Λέσβου

o   Τζουρά Μαρία, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Λέσβου

o   Παππά Πέλλα-Πέλλη, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Σάμου

Βασικές παράμετροι που ελήφθησαν υπόψη ήταν η στενή συνεργασία ΚΠΕ και Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων προκειμένου να επιτευχθεί ευρύτερη και ταχύτερη διάχυση της πληροφορίας, των καλών πρακτικών και της εκάστοτε δράσης των ΚΠΕ εντός και εκτός σχολικής μονάδας, όπως και η ένταξη των αντίστοιχων δράσεων στο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου».

Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΤΡΙΑ

Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ