Προγράμματα & Δράσεις
Παρασκευή Μάρτιος 29, 2024

Έκθεση – εκδήλωση “Δημιουργία και Τεχνολογία στα ΕΠΑ.Λ.”

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η έκθεση – εκδήλωση με τίτλο “Δημιουργία και Τεχνολογία στα ΕΠΑ.Λ.”, που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου, στις 26 και 27 Απριλίου 2018, στο ισόγειο του Επιμελητηρίου Λέσβου. Παρουσιάστηκαν ασκήσεις που πραγματοποιήθηκαν στα εργαστηριακά μαθήματα όλων των ΕΠΑ.Λ. της νήσου Λέσβου και ταυτόχρονα έγινε ενημέρωση των μαθητών των γυμνασίων καθώς και όλων όσων παραβρέθηκαν για τη νέα δομή των ΕΠΑΛ όπου εξασφαλίζεται στους μαθητές η παροχή αφενός στέρεων γενικών γνώσεων, αφετέρου εξειδικευμένων τεχνολογικών και επαγγελματικών γνώσεων και δεξιοτήτων, αποφεύγοντας την πρόωρη ειδίκευση καθώς και για το Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ.