Διαγωνισμοί - Προγράμματα
Παρασκευή Μάρτιος 29, 2024

Πανελλήνιος Διαγωνισμός δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους (16-01-2014)

Στο πλαίσιο αυτό και σε συνεργασία με το Τμήμα Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ προκηρύσσει μαθητικό διαγωνισμό για τη δημιουργία ταινίας μικρού μήκους με θέμα: «Χτίζοντας ένα πολύχρωμο σχολείο».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης και στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των πολιτών και των μαθητών στα ζητήματα πολιτισμικής ετερότητας και κοινωνικής δικαιοσύνης.

Όσον αφορά στα σχολεία Α/θμιας Εκπαίδευσης τα οποία θα εκδηλώσουν σχετικό ενδιαφέρον, ο διαγωνισμός μπορεί να υλοποιηθεί σε όλους τους τύπους Δημοσίων και Ιδιωτικών Δημοτικών σχολείων.

Επισημαίνεται ότι,η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική και σε περίπτωση που βιντεοσκοπηθούν μαθητές απαιτείται η έγγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων αυτών.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ