Μαθητεία των ΕΠΑ.Λ.
Τρίτη Απρίλιος 16, 2024

Απόφαση λειτουργίας τμημάτων στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας-Β Φάση στην Π.Δ.Ε. Βορείου Αιγαίου

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου αποφασίζει τη λειτουργία των τμημάτων ειδικότητας «Μεταλυκειακού έτους - τάξης μαθητείας» στα ΕΠΑ.Λ. του Πίνακα 1 της περιφέρειας Βορείου Αιγαίου καθώς α) υπηρετούν στις σχολικές αυτές μονάδες εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων που διδάσκουν τα εργαστηριακά μαθήματα της ειδικότητας σε Α', Β' ή Γ' ανάθεση, β) υπάρχει η απαιτούμενη εργαστηριακή υποδομή, γ) έχουν εξασφαλιστεί θέσεις μαθητείας και δ) έχει υποβληθεί ο απαιτούμενος αριθμός αιτήσεων υποψηφίων καταρτιζομένων με βάση την κατηγορία μοριοδότησης των ΕΠΑ.Λ. Οι εγγραφές των μαθητευομένων στα ΕΠΑ.Λ. που θα λειτουργήσουν τα τμήματα μαθητείας θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017.