Μαθητεία των ΕΠΑ.Λ.
Σάββατο Οκτώβριος 16, 2021

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΘΕΣΕΩΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

Παράταση προθεσμίας για διάθεση θέσεων μαθητείας

Λόγω της μεγάλης συμμετοχής των φορέων του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα στο Μεταλυκειακό έτος – Τάξη Μαθητείας του ΥΠΑΙΘ τις τελευταίες ημέρες και της βούλησης κάλυψης αναγκών για μαθητεία όσο το δυνατόν περισσότερων υποψηφίων, η Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης Διά Βίου Μάθησης και Νεολαίας ανακοινώνει ότι:

α) η δυνατότητα διάθεσης θέσεων μαθητείας από φορείς του Δημοσίου παρατείνεται μέχρι την Κυριακή 19/9/2021 και ώρα 23.59, καθώς απαιτείται έκδοση Κοινής Υπουργικής Απόφασης και

β) για τους φορείς του ιδιωτικού τομέα η προθεσμία για διάθεση θέσεων παρατείνεται έως την Κυριακή στις 26/9/2021 και ώρα 23.59.

Με τη λήξη των ανωτέρω προθεσμιών το Πληροφοριακό Σύστημα Διαχείρισης της Τάξης Μαθητείας δεν θα είναι προσβάσιμο στις Διεπαφές Δημοσίων Φορέων και Επιχειρήσεων.