Σάββατο Απρίλιος 27, 2024

Επιμορφωτική Ημερίδα: «Ολιστική προσέγγιση στην Ειδική Αγωγή: Αναδεικνύοντας ρόλους και Προκλήσεις»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου σε συνεργασία με την κ. Τόζιου Σουλτάνα, Σύμβουλο ΕΑΕΕ και το ΚΕΔΑΣΥ Λέσβου πραγματοποίησαν την  επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο: «Ολιστική προσέγγιση στην Ειδική Αγωγή: Αναδεικνύοντας Ρόλους και Προκλήσεις»..

Η ημερίδα έλαβε χώρα:

• 22/01/2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Γενικής Γραμματείας του Υπουργείου Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής
  • 23/01/2024 στο Δημοτικό Θέατρο Καλλονής
  • 24/01/2024 στην αίθουσα του  1ου  ΠΕΚΕΣ Β. Αιγαίου για τους Διευθυντές σχολικών μονάδων

Τα θέματα που συζητήθηκαν   αφορούσαν:

• Στη Φιλοσοφία της Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα
  • Λειτουργία και αρμοδιότητες του ΚΕΔΑΣΥ
  • Αξιολογική έκθεση ΚΕΔΑΣΥ και αξιοποίησή της στην εκπαιδευτική πράξη
  • Ο ρόλος των ΕΔΥ στα σχολεία – Αξιολόγηση μαθητών
  • Συνεργασία σχολείου – οικογένειας
  • Αυτισμός στη νηπιακή ηλικία και η σημασία της κατάλληλης διαχείρισης
  • Οι έννοιες της γονικής επιμέλειας και γονικής μέριμνας και η εφαρμογή τους στην πράξη

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους  εισηγητές για τις ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις  τους  αλλά και τους  επιμορφούμενους  για τη συμμετοχή τους.