Πανελλήνιες Εξετάσεις
Πέμπτη Ιανουάριος 20, 2022

Διεξαγωγή Ανακεφαλαιωτικού Διαγωνίσματος στα Μαθηματικά των Ομάδων Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Οικονομίας & Πληροφορικής Γ΄ Τάξης Γενικού Λυκείου (ΓΕ.Λ.), κατά το πρότυπο των Πανελλαδικών Εξετάσεων (19-4-2016)

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη την Παρασκευή 15 Απριλίου 2016 το ανακεφαλαιωτικό διαγώνισμα, κατά το πρότυπο των Πανελλαδικών Εξετάσεων, για τους μαθητές της Γ΄ Τάξης των Γενικών Λυκείων των Νομών Λέσβου, Σάμου και Χίου στα Μαθηματικά των Ομάδων Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Οικονομίας & Πληροφορικής. Στόχος αυτού ήταν ο εγκλιματισμός των μαθητών στις συνθήκες των πραγματικών Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Το συγκεκριμένο διαγώνισμα διοργανώθηκε για 7η συνεχή χρονιά από τον Προϊστάμενο Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ/θμιας Εκπ/σης Β. Αιγαίου-Σχολικό Σύμβουλο Μαθηματικών, κ. Πρόδρομο Ελευθερίου, σε συνεργασία με:

- τον κ. Ιωάννη Ράλλη, Σχολικό Σύμβουλο Μαθηματικών Ν. Λέσβου, Σάμου & Χίου και

- τους εκπαιδευτικούς ΠΕ03 των Νομών Λέσβου, Σάμου & Χίου.

Δελτίο Τύπου

Θέματα και ενδεικτικές λύσεις θεμάτων